Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odhalení pamětní desky která je věnována 400.výročí úmrtí rabi Löwa .

Židovský hřbitov Mikulov 24.května 2009

Obrazek

Rabí Jehuda Löw 
(asi 1520 - 22.8. 1609). Vlastním jménem Jehúda Löw Ben Bézalel, vrchní zemský rabín Království českého a školský rektor v Mikulově a zemský rabín říše polské. Deset let řídil talmudskou školu v Praze. Byl všestranně vzdělán v astronomii, astrologii, matematice a fyzice.
Byl dokonce přijat Rudolfem II. k soukromé audienci, což bylo tehdy v případě židovského rabína neobvyklé. Jako učenec a pedagog prosazoval všeobecnou vzdělanost. Z dnešního pohledu patři mezi ultraortodoxní  židy, kteří odmítají sionismus a stát Izrael. Ve svém spise Necach Jisroel tvrdí, že je nejen zakázáno opustit exil, a to ani s dovolením národů, ani kdyby ony nutily židovský lid to učinit pod hrozbou smrti a je nutno raději položit život než přijmout jinou víru. Podle pověsti vytvořil Golema jako svého domácího sluhu. Rabí mu dal ale vlastní jméno Josef. Golem je údajně zkomolenina českého holomek - sluha.

 

Slavnostně ji odhalíl vrchní zemský rabín Efraim Karol Sidon společně s paní Martou Malou.Novou expozicí v obřadní síni provedl návštěvníky Jaroslav Klenovský z Židovské obce Brno.

Odhalení předcházel slavnostní koncert s výstavou v mikulovské synagoze.

 

Obrazek

 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

Obrazek