Jdi na obsah Jdi na menu
 


BLIŽŠÍ INFORMACE O PROGRAMU:čtvrtek 29.4. 2010 Kinoklub , 18.00 hodin
Zahájení Dnů židovské kultury v Mikulově s ochutnávkou kosher slivovice sponzora akce  firmy Rudolf Jelínek a.s. a tradičního židovského pečiva.www.rjelinek.cz

Ester Kočičková, Kateryna Kolcová - „Úklid“ (muzikál)

Tragikomický opus herečky, moderátorky, textařky a šansoniérky Ester Kočičkové a ukrajinské folkloristky, klavíristky, skladatelky a brilantní zpěvačky Kateryny Kolcové je pohledem do života dvou politováníhodných žen středního věku; avšak pohledem atraktivním i pro ženy ostatních věkových skupin, jakož i pro muže, pro příslušníky a příslušnice rozličných menšin, pro všechny znevýhodněné, ortodoxní či zkrátka pro všechny „jiné“ - jakkoli je nám předkládáno, že jinakost neexistuje.

Páteř představení netvoří obvyklé a obvykle pravdu hledající dialogy zúčastněných postav, nýbrž jimi interpretované písně: lidové písně ukrajinské, ruské a židovské, i původní šansony a banální popěvky, zpívané česky. Všechny jsou tu rádoby bezchybně prezentovány v rámci přípravy fiktivního hudebního díla, jež zrovna fiktivně komponuje svérázná, takřka nevidomá, skutečnému předobrazu ne nepodobná umělkyně s vlezle horlivou dopomocí své prostořeké a poněkud jednodušší uklizečky...

Zajímavostí je, že krom běžné role pozorovatelů se diváci „Úklidu“ automaticky stávají jeho hlavními aktéry. Pointu samozřejmě nelze prozrazovat, je však nutno předem upozornit na možnost účelově dramatizačních atak publika jako celku i na vymáhání osobní účasti jednotlivců v zájmu zdárného průběhu děje. To vše s ujištěním, že nikdo z obecenstva ovšem nebude nucen k veřejné exhibici na jevišti.
www.kateryna.wz.cz

Vstupné dobrovolné
___________________________________________________________________________________________

pátek 30.4.2010 Kinoklub, 18.00 hodin

koncert Jidiš písní -  HANA FREJKOVÁ a MICHAL HROMEK

Herečka, zpěvačka a autorka reflexivní knihy Divný kořeny, absolvovala JAMU (obor herectví), prošla různými divadly a nyní participuje na mnoha divadelních, filmových a televizních projektech – Matčina kuráž (Něm. 1995), Zapomenuté světlo (1996), Citadela (It. 2002), film Nevěsta za misku fazolí (1999, hlavni divácká cena, festival O. Hoffmanna), Vzkříšení (It. 2000, cena na festivalu v Moskvě), Vzestup zla (Origins of Evil, Kan.– USA 2003, dvě ceny Emmy a cena Elsa), Snowborďáci (2004, Český Lev) a 3+1 s Donutilem (2005).
Několik let spolupracovala s angloamerickými divadelními skupinami v Praze, hrála v amerických muzikálech D. Goggina Jeptišky I a II, několik let v kabaretu Ať žije život sestaveném podle autentických představení hraných za války v terezínském ghetu. Hraje v Divadle v Dlouhé v Maškarádě podle T. Pratchetta a v současné době účinkuje v projektu Klub ztracených talentů z písní z Terezínského gheta.
Řadu let se věnuje zpěvu tradičních židovských písni. Zpívala v mezinárodním projektu Bruno Schultze, s Jiřím Pavlicou v televizním pořadu Sešli se…, na festivalu Pražská sezona v Paříži (2002), na festivalu Devět bran v Duo in Three, kdy přizvala houslistu Alexandra Schonerta (2004), ve Frankfurtu nad Mohanem ve známém Memorial Friedberger Anlage (2006).
Nějaký čas vystupovala se skupinou Šarbilach a se skupinou Prager Tandlmarkt, v posledních letech spolupracuje hlavně s Michalem Hromkem.
CD Prager Tandlmarkt (2000)
Divný kořeny (nakl. TORST, 2007)
CD Dire-gelt (2007)
Kytarista a skladatel Michal Hromekse vedle původní tvorby, v níž lze najít např. prvky renesanční loutnové hudby, ale i folku a jazzu, zabývá adaptacemi témat tradiční hudby Británie, Irska a také Moravy a Čech. Zatím nahrál sedm autorských alb naznačeného zaměření, v nichž jsou vedle kytary sólové či v duu uplatněna i další nástrojová seskupení. Albu Keltská kytara byla v roce 1997 Kanadě udělena zlatá deska. Vystupuje s vlastním kvartetem Michal Hromek Consort a také v kytarovém duu. Na nahrávkách, v televizních vystoupeních a koncertně spolupracoval například s Geraldem Garciou, Tomem Daunem, Jean-Jacques Fdidou, Martinem Myslivečkem, Jaroslavem Šindlerem či Jiřím Pavlicou.
hanafrejkova.wz.cz

Po ukončení koncertu

Prezentace nové knihy Jidiš civilizace a beseda s překladatelkami  Kateřinou Hladkou a Marií Holou.

Vstupné dobrovolné

____________________________________________________________________________________________

sobota 1.5.2010 od 15.00 náměstíčko Brněnská, Husova, při nepříznivém počasí Městské kino, Česká 4
TANEČNÍ SKUPINA RÚT
Taneční skupina Rut vznikla kolem roku 1995. Do dnešní podoby se formovala od počátku pod choreografickým vedením Evy Štefkové, která spolu s prvními členkami souboru (Elena Ambrozová a Markéta Blažková), vytvořila základní interpretační jádro souboru. Později se přidali první tanečníci z řad mužů. Za dobu zhruba patnácti let existence se v souboru vystřídaly „tři generace“ tanečníků a tanečnic. Skupina neměla nikdy přesný počet členů a to z důvodu, že mimo tančící interpretační jádro k ní vždy patřili všichni, kteří ji aktivně navštěvovali, podporovali a zajímali se o její činnost (viz. Seznam členů níže).       V současné době soubor působí pod ZUŠ v Němčicích nad Hanou.
Rut se schází jedenkrát týdně k nácviku izraelských tanců a choreografií a několikrát do roka pořádá „Hodinu izraelského tance pro veřejnost“, která je otevřená všem zájemcům z řad široké veřejnosti. Tance se vyučují v základní kruhové formě, čímž jsou přístupny všem bez rozdílu věku či tanečních schopností. Charakteristická je spontaneita a radost ze společně sdíleného pohybu. Členové Rut se od počátku vzniku souboru účastní seminářů izraelského tance pod názvem Machol Čechia, kde se každoročně vyučují nové, zejména moderní izraelské tance. Přednostní postavení ve scénickém choreografickém zpracování židovských tanců v repertoáru souboru mají zejména chasidské tance aškenázké oblasti a to včetně vlastních choreografií na známé hebrejské melodie. Do skupiny jsou přijímáni všichni, kteří projeví zájem                    o židovskou kulturu, tanec, zvyky, ať z jakéhokoliv důvodu, třeba i jen pro radost z pohybu.
Taneční skupina se postupně dopracovala vlastního tanečního výrazu s důrazem na autenticitu prožívaného osobního vztahu k židovské kultuře a stala se neodmyslitelnou součástí města Prostějova, který byl v minulosti pro jednu z nejpočetnějších židovských komunit na Severní Moravě, přezdívaný „hanácký Jeruzalém“.
Cestou živých vystoupení se Rut snaží široké veřejnosti zprostředkovat vhled do duchovního světa židovské mentality a tím poskytnout protipól antisemitským tendencím i jednosměrně převažujícímu vnímání židovské kultury, v níž má i tanec své přirozené a nezastupitelné místo. Za dobu své existence soubor navštívil mnohá města republiky, která jsou spojena s židovskou kulturou: Praha, Brno, Terezín, Mikulov, Holešov, Ostrava, Bohumín, Valašské Meziříčí, Hranice, Přerov, Třebíč, Krnov, Boskovice, Břeclav, Hradec Králové, Liberec, Olomouc, Polský Těšín, Skalice na Slovensku a mnohá další.
www.rut-prostejov.wz.cz

LÉTAJÍCÍ RABÍN – klezmerová kapela

"Starodávné a okouzlující melodie židovské svatby, jakož i jedinečné písně v jazyce jidiš!"
Prostějovský pětičlenný ansámbl Létající rabín se věnuje klezmeru - tedy tradiční instrumentální hudbě východoevropských Židů, která největší rozkvět prožívala ve druhé polovině 19. stol.
Židovští muzikanti se uplatňovali při židovských slavnostech, svátcích a zejména na židovských svatbách. Klezmerské melodie a tance které doprovázely svatební rituály a svatební hostinu tvořily páteř klezmerského repertoáru.
Létající rabín mírně doplnil tento repertoár ještě o další hudební složky - středoevropské písničky v jazyce jidiš a několik evergreenů z židovské hudební kuchyně (a s českými texty).
Směšování různých stylů a žánrů je tomuto ansámblu cizí. Kapela absolvovala (od svého založení v roce 2001) mnoho desítek koncertů po celé České republice, na Slovensku, i v dalších zemích Evropy.
www.letajicirabin.com

sobota 1.5.2010 v 19.00, Městské kino

promítání filmu Nedodržený slib

Drama skutečného osudu slovenského Žida Martina Friedmanna za druhé světové války. Talentovaný fotbalista z rozvětvené rodiny si zpočátku neuvědomuje blížící se nacistické nebezpečí a dobrovolně se vydává do pracovního tábora v Seredi, kde mu kamarád Fred zařídil místo ve fotbalovém týmu. Další cesta zavede Martina také do plicního sanatoria, do kláštera i k partyzánům, své židovství na mnoha z těchto míst musí zapírat. Snímek předkládá příběh mladého muže, který unikl smrti ne díky svému hrdinství, ale díky štěstí a fotbalovému talentu. Epizodická struktura filmu zachycuje všechny významné mezníky Martinova válečného období a soustředí se zejména na základní linii jeho touhy po přežití.

Drama
Slovensko / Česko / USA, 2009, 129 min
Režie: Jiří Chlumský
Hrají: Ondřej Vetchý, Zuzana Porubjaková, Peter Oszlík, Samuel Spišák, Dušan Kaprálik, Roman Luknár, Viera Topinková, Lukáš Latinák, Marián Slovák, Filip Renč, Ivan Romančík st., Attila Mokoš, Ivan Palúch, Pavel Kříž, Ľubomír Paulovič, Vlado Černý, Alfréd Swan, Branislav Bystriansky, Éva Kerekes, Zuzana Kapráliková, Andrej Mojžiš, Pavol Topoľský

Vstupné 65,- Kč

_______________________________________________________________________________________________

neděle 2.5. od 10.00 hodin

Prohlídka židovského hřbitova - zajišťuje Spolek přátel židovské kultury v Mikulově (Ing.M.Leskovjanová). Zájemci budou mít možnost navštívit mikulovský židovský hřbitov od 10.00 do 16.00 hodin zdarma.

______________________________________________________________________________________________

Další nabídka ke Dnům židovské kultury :

Denní menu v Hotelu Tanzberg dle receptů tradiční židovské kuchyně. www.hotel-tanzberg.cz/

Regionální muzeum Mikulov - Výstava fotografií Vladimíra Železného "Můj Eretz" pořízených od severní Galileje přes Tel Aviv až po jižní Negev. Obsahuje i snímky z palestinských území, včetně citlivé arabské části Hebronu. Jádrem výstavy jsou záběry z Jeruzaléma, a to židovského, křesťanského i islámského. Téměř polovinu výstavní plochy však zabírá dosud stále otevřený cyklus zachycující duchovně vznícenou atmosféru u Zdi nářků v Jeruzalémě.www.rmm.cz